Перечень учебников

Учебники онлайн

3. Загальна форма вартості

Подальший розвиток товарного виробництва й обміну приводить до виділення з товарного світу окремих товарів, що відіграють на місцевих ринках роль головних предметів обміну.

Особливість цієї форми вартості полягає в тому, що роль загального еквівалента не закріпилася ще ні за жодним товаром і в різний час її по черзі виконували різні товари [31].

Поступово один товар, який систематично обмінюється на інший, стає загальним еквівалентом. До нього прирівнюються інші товари. Роль загального еквівалента в різні часі у різних народів виконували різні товари. Товаром, який вперше виступив у ролі універсальних грошей, була домашня худоба. І в наші часи він продовжує залишатися грошима у деяких африканських народів. Але цей вид грошей потребував значних витрат на своє утримання, був нездатний для далеких перевезень. У зв’язку з цим стали з’являтися нові товари еквіваленти. Так, в Іспанії це була риба, у Китаї – шматки нефриту, Індії – жемчуг, остров Борнео - корові черепи.

Дуже цікавим є той факт, що і зараз на Соломонових островах поряд із звичайними грошима деякі племена у якості грошей використовують акулячі зуби.

Поступово в результаті розвитку обміну з декількох товарів виділився один товар, що став відігравати роль загального еквіваленту. Спочатку це були шматки металів (залізо, мідь), а потім золото і срібло. Таким чином виникає остання і найбільш розвинута форма вартості – грошова форма

< Назад   Вперед >

Содержание
 
© uchebnik-online.com