Перечень учебников

Учебники онлайн

ТЕМА VIII. ВНЕШНЯЯ ПОЛИТИКА ХОРВАТІЇ, АЛБАНІЇ, МАКЕДОНІЇ, СЛОВЕНІЇ, БОСНІЇ І ГЕРЦЕГОВИНИ В 90-і РОКИ ХХ ст. - 2011 р.

Зовнішня політика Хорватії. Хорватія знаходиться в південній частині Центральної Європи, і з цим пов’язана особлива співпричетність хорватської нації з історією і долею європейських країн. Ще в I столітті до нашої ери хорватські землі були завойовані Римською імперією, в XII столітті Хорватія увійшла до складу Угорського королівства, потім Австро-Угорської імперії і залишалася там до 1918 року - з перервами на турецьку, венеціанську і французьку окупації. В межах «двоєдиної монархії» Хорватія мала автономію, але існували плани перетворення її в третю складову частину імперії. З 4,7 мільйона нинішнього населення близько 77 відсотків - хорвати- католики, офіційний алфавіт - латиниця. У XX столітті бурхливі історичні події зробили Хорватію частиною Західних Балкан та слов’янського світу: в 1918 році вона увійшла до Держави словенців, хорватів і сербів (Держава СХС), потім до Королівства СХС на чолі з королем Олександром з сербської династії Карагеоргієвичів, а з 1929 року - в Королівство Югославію. Після війни в 1946 році Хорватія увійшла до складу ФНРЮ, очолювану Йосипом Броз Тіто (з 1963 року - СФРЮ). У 1991 році була проголошена незалежна Республіка Хорватія, яка за територією трохи поступалася Сербії. Процес створення незалежних держав на руїнах Югославії викликав балканські війни 90-х років минулого століття, які принесли з собою великі людські жертви, руйнування господарської інфраструктури, а також багатьох культурних пам’яток (наприклад, Дубровника, який залучав до Хорватії мільйони туристів). Перші 10 років президентом Хорватії був затятий націоналіст генерал Франьо Туджман, колись соратник, а потім непримиренний ворог Тіто і політичний в’язень. Смерть Ф.Туджмана в кінці 1999 року була сприйнята як кінець авторитаризму. Новим президентом став Стіпе Месич - останній голова президії СФРЮ, один з головних ідеологів розпаду Югославії, перший прем’єр-міністр Хорватії, який встиг відхреститися від згубного націоналізму Ф.Туджмана.

Відповідно до програми ЄС щодо стабілізації та асоціації Західних Балкан Хорватія увійшла в зону вільної торгівлі, почала співпрацювати з країнами свого регіону, отримала значну матеріальну допомогу для проведення внутрішніх реформ. Була проведена модернізація транспортної інфраструктури, пристосованої під європейські стандарти (в місяць вкладалося до 200 кілометрів доріг!). Стартувала репатріація біженців з числа етнічних сербів, і близько 70 тисяч з них змогли повернутися додому. Було дано серйозний імпульс розвитку важливого для економіки країни туризму. Влітку 2003 року в Салоніках пройшов саміт «ЄС - Західні Балкани», на який вперше були запрошені лідери п’яти країн, які підтвердили намір приєднатися до Європейського Союзу. У свою чергу ЄС підкріпив намір сприяти інтеграції цього регіону в єдину Європу черговою порцією трирічної фінансової допомоги в розмірі 200 мільйонів євро. Усього з 2000 по 2006 рік регіон отримав близько 4,650 мільярда євро. На шляху до ЄС Хорватія має шанс випередити сусідів по Західним Балканам. Але залишається ряд непростих проблем. Це і дотримання прав національних меншин, і повернення майна 24 тисячам сербів, що залишилися без житла в 1995 році (його зайняли втеклі з Боснії і Герцеговини хорвати), і повномасштабне співробітництво з Гаазьким трибуналом, і видача військових злочинців, у тому числі 48-річного генерала Анте Готовіни, якого звинувачують у вбивстві 100 і виселенні 150 тисяч сербів. Жорстка позиція Брюсселя змусила президента Хорватії

С.Месича погодитися, щоб були зроблені нові зусилля іноземних спецслужб для затримання військових злочинців. Зіграв свою роль і папа Іоанн Павло

II, який незадовго до своєї кончини виступив з визнанням провини «синів католицької церкви» у військових злочинах і закликав до дружби з сербами.

У 1993 році після війни Хорватія почала повільне відновлення економіки. У січні 1993 року країна приєдналася до Міжнародного валютного фонду (МВФ), а в квітні стала членом Міжнародного Банку Реконструкції та Розвитку). Причетність Хорватії до Боснійської війни (1992-1995 рр.) напружувала її відносини зі Світовим банком, але вони з тих пір дещо поліпшилися. Головними торговими партнерами є такі країни, як Німеччина, Австрія, Італія, Великобританія і Сполучені Штати. Більша частина експорту Хорватії припадає на продовольство, хімікалії і суду.

Товари широкого вжитку, обладнання і пальне домінують в імпорті. У 2007 році ВВП склав 275 500 000 000 хорватських кун або трохи більше 12,400 млрд. доларів США, що вище, ніж у таких країнах ЄС, як Румунія, Латвія, Литва та Польща. У 2010-2011 роках Хорватія сподівається приєднатися до ЄС. Що стосується ЄС, то переговори про вступ Хорватії наштовхнулися на протидію Словенії. Щоб домогтися права перебувати в ЄС, Хорватія готова на багато що. Прискорення інтеграції Балкан має особливе значення для Північноатлантичного альянсу в нинішні неспокійні часи. Хорватія заявила про своє бажання вступити до НАТО в 1995 р. У квітні 2008 року Хорватія стала повноцінним членом Організації Північноатлантичного договору. Дипломатичні відносини України та Хорватії були встановлені у лютому

1992 року. Укладено та діє близько 30 двосторонніх документів. Важливо відзначити угоду в сфері стандартизації, про боротьбу з транснаціональною злочинністю, про військово-технічне співробітництво, про повітряне сполучення, про торгівлю та економічне співробітництво, програму співробітництва у сфері культури та ін.

Єврокомісія рекомендувала прийняти Хорватію в Європейський Союз. Саміт Євросоюзу влітку 2011 р. затвердив вступ до ЄС Хорватії, яка 1 липня 2013 р. зможе стати 28-м членом об’єднання. Це відбулося після завершення переговорів щодо вступу. На думку президента Єврокомісії Жозе Мануела Баррозу, Хорватія подолала головний бар’єр на шляху до ЄС. Договір буде підписаний вже в грудні, заявив 12 жовтня Комісар Євросоюзу з питань розширення ЄС Штефан Фюле. Хорватія розпочала переговори про вступ до ЄС ще в жовтні 2005 року, а для того, щоб почати переговори про вступ, Хорватії знадобилося приблизно чотири роки.

Зовнішня політика Албанії. Республіка Албанія, держава в Південній Європі, на заході Балканського півострова. У минулому ця територія була населена іллірійцями. Незважаючи на неодноразові вторгнення римлян, слов’ян та турків, албанці зберегли етнічну самобутність. У період тривалого турецького панування відбувся масовий перехід населення з християнства в мусульманство, яке в даний час є переважаючою релігією на частині Балканського півострова (Албанія, Косово і Метохія, Македонія, Боснія і Герцеговина). 11 січня 1946 р. Албанія була проголошена Народною республікою. Через два місяці була схвалена Конституція країни, створена за зразком Конституцій Югославії та СРСР. У 1976 була прийнята нова Конституція, країна була перейменована в Народну Соціалістичну Республіку Албанія і вся політична влада монополізована керівництвом Комуністичної Албанської партії праці (АПП). Виконавча влада складається з президента, прем’єр-міністра і кабінету міністрів. Ніхто з них не обирається безпосередньо народом. Президент вибирається на п’ятирічний термін таємним голосуванням, більшістю у дві третини членів парламенту, а прем’єр-міністр і кабінет призначаються президентом і затверджуються парламентом. Президент може бути усунутий парламентом за зраду батьківщині або з причини фізичної недієздатності. Згідно з Конституцією, Президент є главою держави, а прем’єр-міністр - главою уряду. Крім призначення прем’єр- міністра та інших міністрів, президент за своїм бажанням визначає порядок денний і виконує обов’язки голови на засіданнях кабінету міністрів, скликає і розпускає парламент, вимагає перегляду законопроектів, призначає послів Албанії і приймає вірчі грамоти зарубіжних послів, виконує функції Головнокомандуючого збройними силами країни. Відповідно до Конституції, прем’єр-міністр і очолюваний ним кабінет відповідають за проведення внутрішньої і зовнішньої політики, формують державний бюджет і економічні програми, укладають угоди із зарубіжними країнами і здійснюють загальні адміністративні заходи. Однопалатний законодавчий орган Албанії - Народні збори - налічує 155 членів, що обираються загальним голосуванням на чотирирічний термін. Народні збори здійснюють верховну владу від імені народу і є найвищим органом державної влади. У цій якості вони приймають закони і поправки до конституції, схвалюють державний бюджет і економічні програми, ратифікують міжнародні договори і угоди, обирають президента, стверджують призначення або відставку прем’єр- міністра та інших міністрів, призначають членів Верховного суду і в цілому здійснюють контроль за діяльністю уряду .

Зовнішня політика. Албанія протягом тривалого часу була найбільш ізольованою країною в Європі. Намагаючись утримати старомодний комуністичний режим, скопійований за зразком радянської диктатури сталінських часів, керівники Албанії уникали стійких і тривалих контактів з будь-якими країнами. Албанія вийшла з Другої світової війни як близький союзник Югославії та СРСР. Наявність значного албанського населення в Югославії і побоювання можливої експансії цієї країни породили тертя у її відносинах з Албанією. Коли в 1948 р. оголилися гострі протиріччя між СРСР і Югославією, Албанія активно підтримала радянську сторону. У 1949 р. вона вступила в РЕВ, а в 1955 р. приєдналася до Варшавського договору. У тому ж році Албанія стала членом ООН. В кінці 1950 -х років спроби радянського керівника М.С.Хрущова налагодити «мирне співіснування» із Заходом і поліпшити радянсько-югославські відносини стривожили албанську владу. Коли в 1960 р. розгорнулася гостра ідеологічна та політична дискусія між СРСР і КНР, Албанія підтримала останню. У 1961 р. вона припинила співпрацю з Організацією Варшавського договору, а в 1962 р. - з РЕВ. У 1961-1978 рр. Албанія залишилася єдиним союзником Китаю в Європі. Коли в 1966 р. в КНР розгорнулася «культурна революція», Албанія наслідувала прикладу «старшого брата». У 1968 р. після вторгнення за ініціативою СРСР до Чехословаччини Албанія офіційно вийшла з Організації Варшавського договору. У 1970-1980 рр. Албанія встановила дипломатичні відносини з багатьма країнами Західної Європи. Після смерті Мао Цзедуна в 1976 р. (тісні зв’язки з Китаєм перервалися в 1978 р.), смерті албанського лідера Енвера Ходжі в 1985 р., а також після повного краху європейського комунізму в 1989-1990 рр. Албанія поступово зайняла менш радикальну позицію в міжнародних відносинах.

У 1990-1991 рр. Албанія спробувала нормалізувати відносини з усіма великими країнами світу і, звичайно, з сусідами на Балканському півострові. Вдалося налагодити задовільні відносини з Югославією (у складі Сербії і Чорногорії), незважаючи на глибоку заклопотаність долею албанців, які проживають у краї Косово. Були встановлені добросусідські відносини з Македонією, албанцям, які проживають в цій країні, рекомендовано співпрацювати з нинішнім урядом. Згодом, після бурхливих подій в Косово в 1998 р. тисячі біженців кинулися в Албанію, що викликало загострення албано-югославських відносин. Після того як в 1990-і рр. були гарантовані права грецької меншини в південній Албанії, були нормалізовані відносини з Грецією. До кінця 1990-х рр. вони знову погіршилися, оскільки багато біженців з Косово пересувалися в цей регіон, що викликало невдоволення грецької сторони. Після 1991 р. Албанія налагодила відносини з США і Європейським союзом, чому сприяла суттєва допомога країн Заходу. У 1996 р. США надали Албанії кредити на суму 200 млн. дол., Італія - понад 400 млн. і Німеччина - більше 100 млн. дол. Крім того, ЄС пожертвував більше 650 млн. дол. в якості гуманітарної допомоги.

Албанія одна з перших визнала незалежність Косово, президент республіки Бамір Топі і прем’єр Салі Беріша взяли участь в урочистих заходах з нагоди святкування проголошення незалежності. Процеси, що відбувалися на офіційному рівні, іменувалися «культурно-економічною реінтеграцією єдиного албанського народу». Салі Беріша вважає, що для Сербії відділення Косово буде позитивним, оскільки позбавить Белград від внутрішньополітичних протиріч, від одвічних проблем з албанською нацменшиною, від додаткових бюджетних витрат, остаточно виведе Сербію «з-під пануючого тягаря націоналістичного великодержавного комплексу».

Державні інститути Албанії протягом тривалого часу надавали консультативне сприяння Приштині в підготовці до створення власних держорганів. Албанське МЗС регулярно приймало делегації з Косово, знайомило з особливостями дипломатичної служби, на випадок оголошення Сербією економічної блокади, Албанія висловила готовність безоплатно надати в розпорядження косівських бізнесменів та державних структур свої морські порти в Дуррасе і Шенджіне, збільшити подачу електроенергії, поставляти зерно, сіль і цукор, предмети першої необхідності. Використовуючи вплив на албанців Македонії, Тирана натиснула на офіційний Скоп’є, переконавши македонців визнати Косово і відмовитися від наміру ввести візовий режим з Албанією та Косово після проголошення незалежності останнім.

На Бухарестському саміті НАТО було ухвалено рішення про залучення Албанії до Північноатлантичного альянсу. У квітні 2009 р. країна стала повноправним членом НАТО. Цей шлях у неї посів 17 років з часу проголошення такої мети і десять років з часу отримання ПДЧ.

Двосторонні україно-албанські відносини не відрізнялися високою інтенсивністю. У той же час міжнародно-правова база дозволяє розвивати і поглиблювати двостороннє співробітництво. 13 січня 1993 р. Україна і Республіка Албанія підписали спільне комюніке про встановлення дипломатичних відносин. У лютому 1997 р. було укладено угоду між Міністерствами оборони двох країн. Між урядами в 2002 р. були підписані угоди про торговельно-економічне співробітництво, про сприяння та взаємний захист інвестицій. Продовжувалося оформлення правових основ галузевої взаємодії. У 2003-2008 рр. були укладені угоди про співробітництво у сфері охорони здоров’я та медичної науки, між Міністерствами освіти і науки, між інформаційними агентствами, між генеральними прокуратурами, угоди про взаємну охорону секретної інформації, про безвізові поїздки з дипломатичними і службовими паспортами.

Зовнішня політика Македонії. Республіка Македонія виникла в 1944 р. в результаті національно-визвольного руху югославських народів, і увійшла до складу Федеративної Народної Республіки Югославії. Виникнення у 1944 р. Народної Республіки Македонії в складі СФРЮ стало новим етапом у долі македонського народу, який домагався створення своєї держави.

Основною частиною населення є македонці, які сповідують православ’я. Створення незалежної, самостійної «Національної держави македонського народу» було проголошено парламентом республіки (Зборами) 17 вересня 1991 р. Підставою для цього були результати проведеного 8 вересня 1991 р. референдуму, на якому за самостійність і суверенітет Македонії позитивно висловився 1021981 виборець, що склало 68,32% від загального їх числа або 95,08% від учасників голосування, «проти» - 38 896. Югославська армія була виведена з території Македонії без збройних зіткнень. На порядок денний постало питання про міжнародне визнання нової держави. На відміну від Хорватії, Словенії, Боснії і Герцеговини, які користувалися підтримкою Німеччини, що зробила серйозний тиск з метою якнайшвидшого визнання їх Європейським співтовариством, Македонія не мала покровителів. Значну роль у відстроченні визнання Македонії міжнародним співтовариством зіграла особлива позиція Греції. Грецький уряд зажадав не визнавати Македонію, виходячи з наступного: Македонією слід називати тільки область північної Греції, при цьому неприйнятно таке поняття, як «Егейська Македонія», бо в ньому міститься натяк на існування інших частин Македонії в складі сусідніх з Грецією держав; Слов’янська держава не може називатися «Республікою Македонія». Відповідно до даної позиції

Греція наполягала і наполягає на відмові республіки від імені власного «Македонія», а також від таких державних символів, як Вергінська зірка македонської династії стародавньої держави Македонія, - її зображення присутнє, зокрема, на прапорі країни. В іншому випадку не може йти мови про її дипломатичне визнання Афінами. Грецька сторона посилається на те, що використання найменування і символів, які відносяться до «національної і культурної спадщині еллінів» означає насправді завуальовані територіальні претензії до Греції, а отже - загрозу її державній та національній безпеці. У лютому 1992 р. країни-члени Європейського співтовариства на Лісабонської конференції проголосили про свою готовність визнати республіку Македонію за умови зміни нею своєї назви, точніше, виключення з нього імені власного «Македонія». Розцінивши подібне рішення питання як абсолютно неможливе, республіка відмовилася його прийняти. У березні 1992 р. проблема визнання колишніх республік Югославії була обговорена державами ЄС спільно з США. Щодо республіки Македонії «сторони домовилися позитивно розглянути питання про її визнання», як тільки проблеми, наявні в ЄС у її відношенні, будуть дозволені. Склалася тупикова ситуація - країни ЄС і США погоджувалися визнати республіку Македонію, але для цього необхідно, щоб вона змінила свою назву і державну символіку, що викликала суперечки, або, щоб Греція відмовилася від висунутих нею вимог. Але ні та, ні інша сторона не вважали можливим піти на зазначені поступки. Враховуючи той факт, що республіка Македонія виконала всі умови, поставлені міжнародним співтовариством по відношенню до новостворених держав, Генеральна Асамблея ООН 8 квітня 1993 р. прийняла республіку Македонію 181 -м членом ООН під тимчасовою назвою «Колишня югославська республіка Македонія». Проте ООН відмовлялася підняти прапор Македонії на штаб-квартирі ООН в Нью- Йорку до тих пір, поки не врегульовано конфлікт з Грецією. Незважаючи на всі внутрішні і зовнішні проблеми, з прийняттям в ООН республіка Македонія вийшла з блокади міжнародного невизнання. У грудні 1993 р. Македонію визнали 6 країн-членів ЄС (Німеччина, Франція, Великобританія, Італія, Нідерланди, Данія). Не останню роль в цьому визнанні зіграв той факт, що з 1 січня 1994 р. Греція на півроку заступала на посаду голови Ради ЄС. Побоюючись вчинків Греції по відношенню до колишньої югославської республіки Македонії, європейські держави, очевидно, і поспішили визнати республіку. Слідом за ними 9 лютого 1994 р. Македонію визнали США.

Відповідним кроком Греції стало рішення її уряду від 16 лютого

1994 р. про закриття порту Салоніки для судів Македонії, припинення поставок через північний грецький порт Салоніки всіх товарів для сусідів, а також про закриття в Скоп’є грецького консульства. Виняток було зроблено тільки для продовольства, медикаментів і палива для лікарень. Республіка

Македонія не має свого виходу до моря, і майже всі її постачання та торгівля з іншими країнами йшли через Салоніки. Тому закриття цього порту мало для неї серйозні наслідки. Тільки в середині вересня 1995 р. в Нью-Йорку було підписано угоду між Македонією та Г рецією, згідно з яким Македонія взяла на себе зобов’язання протягом 30 днів змінити прапор країни і скасувати ті статті своєї Конституції, які Греція інтерпретує як територіальні претензії на її північну область під назвою Македонія, що й було зроблено. Греція зі свого боку скасувала в зазначений термін ембарго. Крім того, Греція визнала суверенітет і територіальну цілісність Македонії. Однак, залишилося невирішеним питання про назву Македонія. Це означає, що в міжнародних документах Македонія і далі буде називатися Колишньою Югославською республікою Македонією.

Македонія має проблеми і з іншими сусідами. Відносини з Албанією ускладнилися у зв’язку з політичною активністю албанської національної меншини в країні. З Сербією Македонія досі не має дипломатичних відносин. Сербська православна церква виступає категорично проти автокефалії Македонської православної церкви. Болгарія визнає Македонію як незалежну державу, проте вважає слов’янське населення Македонії болгарами, заперечує факт існування самостійної македонської нації. Питання албанської національної меншини є гострою проблемою для республіки. Масова поява албанців у Македонії припало на час її завоювання турками- османами. В даний час вони складають майже чверть населення країни.

Враховуючи всю складність взаємин Македонії з сусідами, її перший президент Кіро Григолов в 1994 р. сказав, що Македонія не буде брати участь ні в православних, ні в мусульманських альянсах на Балканах. Вона не зацікавлена у створенні нових політичних альянсів або конфедерацій, оскільки подібні кроки можуть призвести «до трагічного переділу на Балканах».

У своїй зовнішній політиці Республіка Македонія орієнтується на США. Перебуваючи в положенні, коли фактично кожна з сусідніх держав має претензії до республіки, вона дуже зацікавлена в могутньому гаранті її незалежності. Ще з літа 1993 р. на території республіки в межах миротворчого військового контингенту ООН знаходиться американський батальйон, що складався спочатку з 300 військовослужбовців. Пізніше він був збільшений і на сьогоднішній день тут розташований батальйон американських «блакитних касок» у складі 600 осіб. Він дислокований на македонсько-сербському кордоні. У Македонії знаходиться також скандинавський батальйон у складі 500 чоловік. З кінця 1994 р. республіка активізувала контакти з США. Про це свідчать підписаний у листопаді

1994 р., меморандум про військову співпрацю між двома країнами, відвідування Скоп’є в січні 1995 р. помічником держсекретаря США у справах Європи і Канади Річарда Холбрука і т.д. Є ряд інших фактів, що свідчать про велику зацікавленість США Македонією. США беруть активну участь в оновленні македонської армії, зокрема, за допомогою своїх військових радників. На міжнародній арені Республіка Македонія користується все більшою підтримкою, поступово вона домагається прийняття в основні міжнародні організації. У листопаді 1995 р. Македонія разом з Україною була прийнята до Ради Європи. Македонія орієнтована на інтегрування в ЄС та НАТО, на розвиток багатостороннього регіонального співробітництва та добросусідські відносини на Балканах. У квітні 2001 року Македонія першою з країн Західних Балкан підписала Угоду про стабілізацію та асоціацію з Євросоюзом. Республіка Македонія має дипломатичні відносини з 121 державою. Велика увага приділяється розвитку відносин з США, країнами Євросоюзу, а також з України. У

1993 році Македонія прийняла рішення про необхідність вступу до НАТО. У квітні 1999 р. - стала офіційним кандидатом на приєднання до Альянсу і отримала ПДЧ. Виконавши всі умови пов’язані з виконанням ПДЧ, Македонія не отримала запрошення у зв’язку з однозначною позицією Греції. Україна - одна з небагатьох країн, яка визнала Македонію з її конституційною назвою. Позиція Україні під час її головування в Раді Безпеки ООН у березні 2000 року зробила істотний вплив на стабілізацію критичної ситуації в Македонії. Між Україною та Македонією укладено близько 20 двосторонніх угод. Зокрема, Договір про дружбу і співробітництво від 12 грудня 1998 року, міжгалузеві - про співпрацю в митній справі, інформації, про захист інвестицій і т.д.

Перемогу на президентських виборах у Македонії, які відбулися 5 квітня 2009 року, отримав кандидат від правлячого правоцентристського блоку Георгій Іванов. Основними пріоритетами його зовнішньої політики стануть інтеграція в НАТО і Європейський Союз. Разом з тим, новий лідер македонців зазначив, що слід попрацювати над вирішенням проблеми про назву країни з сусідньої Грецією.

Боснія і Герцеговина, на думку ряду експертів, зможе вступити до Північноатлантичного альянсу через п’ять-десять років. У 2010 році БіГ підключилася до Плану дій щодо членства в НАТО, ставши кандидатом на вступ до Альянсу. Інтеграція в НАТО - один з головних зовнішньополітичних пріоритетів влади в Сараєво. Між основними політичними партіями Боснії і Герцеговини є принципова домовленість про вступ до НАТО.

Македонія і Чорногорія отримали офіційний статус країн-кандидатів на членство в ЄС влітку 2011 року.

У листопаді 2010 року Європарламент підтримав пропозицію до кінця року скасувати візовий режим для громадян Албанії, а також Боснії і Герцеговини. Обидві країни виконали вимоги з безпеки документів та боротьби зі злочинністю і нелегальною імміграцією. Безвізовий режим поширюється тільки на власників біометричних паспортів. 30 листопада

2009 Європарламент підтримав безвізовий режим з Сербією, Чорногорією та Македонією. На той момент Албанія та Боснія і Герцеговина ще не відповідали вимогам ЄС. Поширення безвізового режиму на ще одну балканську республіку - Косово - поки не є можливим, так як у країн ЄС немає єдиної думки про визнання її незалежності.

Зовнішня політика Словенії. Незалежність Словенії була визнана провідними західними державами в 1993 році. Словенія - член ООН і її спеціалізованих організацій. У 1998-99 рр. - Непостійний член Ради Безпеки ООН. За економічним рівнем Словенія є найбільш розвиненою з республік колишньої Югославії. Зовнішня торгівля: експорт - 8,5 млрд. євро, імпорт -9,1 млрд. євро. Головні партнери - Німеччина, Італія, Франція, Австрія, Хорватія.

Зовнішня політика Словенії націлена, в першу чергу, на подальший розвиток інтеграційних зв’язків з країнами Європейського союзу (член ЄС з 1 травня 2004 р.) і НАТО (з квітня 2004 р.), відносин з найбільшими державами (США, Росією, Китаєм та Індією), сусідніми країнами і регіональними об’єднаннями.

У 2005 році Словенія головувала в ОБСЄ. З травня 1993 р. - член Ради Європи. Словенія активно бере участь в роботі регіональних організацій - Центрально-Європейської Ініціативи (головувала в 2004 р.), «чотиристоронньому партнерстві», Адріатично-іонічній ініціативі. Має за кордоном 37 посольств, 7 генконсульств, 6 постпредств. Словенія в першій половині 2008 року головувала в Європейському Союзі, першою серед постсоціалістичних нових членів. На референдумі вступ до Євросоюзу схвалили 90% словенців, а вступ до НАТО - 67%. У словенців був вибір - переходити в зону євро чи ні, і всі виступили за євро, тому що хотіли бути повністю в Європі, не частково, а саме повністю. Основна частка словенських інвестицій в цих чотирьох республіках колишньої Югославії направляється, головним чином, в галузь обробної промисловості, сферу фінансових послуг і торгівлю. На Хорватію, Македонію, БіГ, Сербію, Чорногорію - припадало понад 70% словенських інвестицій.

Компанії та фірми з Словенії реалізували в цих країнах

21 інвестиційний проект. Серед окремих республік перше місце за обсягом словенських інвестицій міцно утримує Хорватія. Серед найбільш великих інвестиційних проектів: компанія «Меркатор» (відкрила в Загребі свій торговий центр), «Короткий холдинг» (купив лінію по збірці тракторів на хорватському підприємстві «Торпедо»), «Меркатор» (набув у власність торговий будинок «Слобода»), компанія «Хеліос» (акції найбільшого хорватського виробника лакофарбових матеріалів «хромосом»). Успішно працюють словенські інвестори і на боснійському ринку. Всього, за даними Економічної палати Словенії, на території Боснії і Герцеговини зареєстровано 220 словенських або спільних словенсько-боснійських фірм.

Дипломатичні відносини України та Словенії були встановлені у березні 1992 року, укладено і діє близько півтора десятка двосторонніх угод.

Серед них про обмін та взаємну охорону інформації з обмеженим доступом, про морське судноплавство та ін. У Республіці Словенія відбулося засідання Україна - Трійка ЄС на рівні міністрів закордонних справ. Як повідомили в прес-службі МЗС, делегацію України очолював колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко, делегацію міністерської Трійки ЄС - міністр закордонних справ головуючої в ЄС Республіки Словенія Дімітрій Рупель. До складу делегації ЄС також увійшла Комісар ЄС з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер. У ході засідання сторони обговорили актуальний стан і перспективи переговорного процесу щодо нової посиленої угоди між Україною та ЄС, питання підготовки до проведення 12-го Саміту Україна - ЄС. Обидві сторони відзначили прогрес у переговорах щодо укладення нової посиленої угоди.

Словенія зняла свої заперечення проти приєднання Хорватії до Європейського Союзу. Рішення Словенії заблокувати подальший процес переговорів ЄС з Хорватією було пов’язано з суперечкою з приводу лінії проходження морського кордону між двома країнами і зі спробами надати на Загреб тиск з метою підвищення рівня його співпраці з Гаазьким трибуналом для колишньої Югославії.

Зовнішня політика Боснії і Герцеговини. Боснія і Герцеговина, держава на Балканському півострові. На півночі і заході межує з Хорватією, на сході і півдні - з Сербією і Чорногорією. Має вихід до Адріатичного моря. Протяжність берегової лінії 20 км. З 1878 року входила до складу Австро-Угорщини, з 1918 р. - Королівство сербів, хорватів і словенців, з 1929 р. - Королівство Югославія, з 1945 р. до квітня

1992 р. - Соціалістична Федеративна Республіка Югославія.

На території Боснії і Герцеговини проживає близько 3,8 млн. чоловік (в 1991 р. - 4,3 млн., в 1995 р. - 3,6 млн.). Станом на 1991 р. в країні проживало 44% боснійців (мусульман), 31% сербів, 17% хорватів, 5,5% югославів і 2,5% інших національностей. В результаті військових дій 1992

1995 рр. більше 1 млн. жителів Боснії і Герцеговини були змушені змінити місце проживання, багато з них залишилися за кордоном. Зовнішня політика Боснії і Герцеговини (БіГ) обумовлена державним устроєм. Найскладніша в Європі система державного устрою БіГ і строкатість політичних партій загальнодержавного і республіканського рівнів визначаються історичним розвитком країни в 1990-і роки. Згідно з діючою в даний час Конституцією, що міститься в Додатку 4 Дейтонської мирної угоди, досягнутої в США 21 листопада 1995 р. і підписаного в Парижі 14 грудня 1995 р., демократична держава Боснія і Герцеговина складається

з двох утворень - Федерації Боснії і Герцеговини (мусульмансько- хорватської) і Республіки Сербської (РС). Кожне з цих утворень має свого президента, парламент і уряд. Органи влади на федеральному рівні складають Президію, Парламентську асамблею і Раду міністрів. Вищий федеральний законодавчий орган - Парламентська асамблея, або Скупщина БіГ. Вона складається з двох палат: Палати народів (15 депутатів: 5 мусульман та 5 хорватів від Федерації БіГ, 5 сербів - від Республіки Сербської, які обираються парламентами двох утворень) і Палати представників (42 депутати, обраних прямим голосуванням: 14 мусульман і 14 хорватів від Федерації БіГ, 14 сербів від Республіки Сербської). Термін повноважень парламенту обмежений двома роками. Право голосу мають всі громадяни, які досягли 18-річного віку, а працюючі - 16 років. Вищий орган виконавчої влади - колегіальна Президія БіГ. До складу Президії входять три президенти, які обираються населенням: боснієць і хорват від Федерації Боснія і Герцеговина та серб від Республіки Сербської. Ротація головуючих в Президії БіГ з терміном повноважень 4 роки відбувається кожні 8 місяців. До компетенції Президії входять питання зовнішньої політики, призначення послів та інших міжнародних представників БіГ, співголів Ради міністрів, подання парламенту пропозицій щодо бюджету та інших. Голова Ради міністрів призначається Президією та затверджується, як і весь склад уряду, Палатою представників. Громадянська війна (квітень 1992 р. - листопад

1995 р.) завдала серйозної шкоди економіці Боснії і Герцеговини. Приблизно 80% підприємств легкої промисловості, яка переважала в економіці країни, були пошкоджені або зруйновані, скоротився імпорт нафти через блокаду хорватських портів на Адріатичному морі. Рівень безробіття досяг найвищих показників після Другої світової війни. За роки війни економіка і соціальна сфера БіГ були майже повністю зруйновані. Рівень промислового виробництва різко скоротився і становив бл. 15% довоєнного. Після 1995 р. широкомасштабна міжнародна допомога була орієнтована на процес відновлення економіки, хоча наслідки міжетнічного конфлікту як і раніше продовжують робити негативний вплив на її розвиток. Відновлення економіки країни проводилося в основному в межах міжнародної програми реконструкції, що передбачала виділення лише в 1996-2000 на ці цілі 5,1 млрд. дол. Поступово відновлюється добувна, металургійна, нафтопереробна, текстильна промисловість, виробництво комплектуючих для автомобілів і авіаційної промисловості, побутових приладів та ін. До початку 2000 р. за допомогою німецького «Фольксвагена» і чеської «Шкоди» почався випуск автомобілів, із-за низької вартості вони користуються попитом в сусідніх державах. Один з основних інвесторів у промисловість - Словенія. Боснія і Герцеговина офіційно підписала сьогодні з ЄС Угоду про стабілізацію та асоціацію і тим самим зробила важливий крок на шляху до вступу в Унію. Підписання Угоди про стабілізацію та асоціацію розглядається як перший крок на шляху до вступу західнобалканських країн в ЄС. У Боснії і Герцеговині було розгорнуто Сили втілення угоди (ІФОР). Це розгортання послужило початком принципово нової епохи євроатлантичної безпеки для всіх країн регіону, включаючи Україну. Після закінчення дванадцятимісячного мандата ІФОР всі ці цілі були досягнуті. Бої були остаточно зупинені, протиборчі сили розведені. Здійснена демобілізація більше 350 000 військовослужбовців, знищено понад 6 000 одиниць важкої зброї. Рішучі дії ІФОР сприяли створенню умов безпеки, необхідних для відновлення і налагодження цивільного життя суспільства. Але найголовніше, ІФОР чітко продемонстрували, що міжнародне співтовариство не допустить ніякого поновлення воєнних дій і що мирний шлях - єдиний шлях, яким відтепер може слідувати народ Боснії і Герцеговіни. Даний факт по будь-яким стандартам став історичним досягненням. Успішна діяльність ІФОР заклала основу для їх послідовників - Сил стабілізації (СФОР). Коли в кінці 1996 року СФОР замінили ІФОР, цілі операції стали більш широкомасштабними. Звичайно, СФОР продовжували здійснювати заходи щодо запобігання військових дій і забезпечення умов для просування мирного процесу. Однак у той же час СФОР почали, в межах своїх можливостей, надавати все більшу і більшу підтримку цивільним організаціям - таким, як Управління Верховного представника (УВП), Місії ООН в Боснії і Герцеговині, Місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі та Міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії. Україна має дипломатичні відносини з БіГ. Укладено і діють 5 міжурядових і галузевих угод, зокрема - про торгівлю, про захист інвестицій і ін.

Боснія і Герцеговина, на думку ряду експертів, зможе вступити до Північноатлантичного альянсу через п’ять-десять років. У 2010 році БіГ підключилася до Плану дій щодо членства в НАТО, ставши кандидатом на вступ до Альянсу. Інтеграція в НАТО - один з головних зовнішньополітичних пріоритетів влади в Сараєво. Між основними політичними партіями Боснії і Герцеговини є принципова домовленість про вступ до НАТО.

< Назад

Содержание


 
© uchebnik-online.com